Everest

Everest

Nowy EVEREST od U-TURN
Elegancka waga – świetne osiągi

Nazwa nowego glajta mówi już wszystko: Everest przeznaczony jest dla turystów, alpinistów i wspinaczy, którzy uwielbiają na zakończenie swojej wycieczki zlecieć w dół doliny. Główny projektant Ernst Strobl kładzie nacisk na trzy główne cechy nowego glajta : redukcja wagi, trwałość i najwyższa wydajność.

Zadaniem było stworzenie paralotni o wysokich osiągach, która nie obciąży zbyt wiele bagażu jej użytkownika, paralotni która będzie nam służyć przez długi czas nie tracąc swoich osiągów, której zrównoważona charakterystyka oferuje dobrą zabawę oraz bardzo dobre osiągi w powietrzu. Dzięki temu doceni ją również wielu pilotów, którzy używać jej będą dla nie tylko podczas wspinaczki i zdobywania górskich szczytów ale również dla zwykłej przyjemności latania.

Everest posiada bardzo dobre osiągi oraz wspaniale wykorzystuje termiczne noszenia. Wydłużenie tej paralotni to 5,5 a prędkość trymowa w rozmiarze 16 waha się pomiędzy 43 a 47 km/h a wciskając belkę speeda przyspiesza do 58 km/h. Większe rozmiar (19, 21 i 23 m2) osiągają prędkości niewiele mniejsze. „W normalny termiczny dzień Everest osiąga parametry w standardzie paralotni w klasie ENB, natomiast w trudnych warunkach, konstrukcja ta pokazuje swoje korzenie” mówi Strobl. Patrik Gollnhuber, ambitny pilot i alpinista w fazie projektowej wykonał kilka krótkich przelotów co pomogło w końcowych ustawieniach paralotni.

Współzałożyciel firmy U-Turn – Thomas Vosseler opisuje „Zaakceptowaliśmy klika gramów dodatkowej wagi, aby dać Everestowi rozmiar, pozwalający na pełnowartościowe latanie z wysokim poziomem bezpieczeństwa”

Szczególnie wyrafinowany jest dobór materiałów użytych w Everest. Strobl, nie tylko skupia się na redukcji wagi, ale przede wszystkim na trwałości tkaniny. „Niedopuszczalne jest aby skrzydło było bardzo lekkie dzięki materiałom, które po 50 h nalotu sprawią że paralotnia utraci swoje parametry lotne” Dlatego do produkcji Everest użyto materiału Skytex 36 (36g/m²), który prawie w 100 % jest użyty do uszycia górnej powierzchni czaszy. Materiał ten używany jest przez U-Turn od lat w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach.

Aby zminimalizować wagę i objętość po spakowaniu zdecydowaliśmy się na zastosowanie podczepów na każdej komorze, dzięki temu zaoszczędziliśmy wagę wynikającą z materiałów potrzebnych na V-wsparcia oraz rozłożyliśmy obciążenie na więcej punktów całego profilu. To oznacza że osiągnęliśmy o wiele mniejsze obciążenie podczepu działające na materiał „Skytex 27 Hard Finish”z którego wykonane zostały żebra, co daje gwarancję długiej żywotności profilu i odporności na zużycie. Pozostałe powierzchnie wykonane są z Domenico Dokdo10 –  „Uważam że jest to najlepszy z dostępnych poliuretanowych materiałów w gramaturze 25-27g/m²” mówi Strobl.

Mieszanka tkanin Skytex 36, Dokdo 10 i Skytex 27 „Hard Finih” z którego wykonane zostały żebra daje nam solidne osiągi i gwarancję dobrej zabawy. Everest posiada znany już w U-Turn system PPN (wyprofilowane natarcie), a dzięki zwiększonej liczbie podczepów w rzędzie A i B, Strobl mógł zastosować w górnej galerii liny Liros DC 45 (Dyneema o średnicy 0,55 mm) co doprowadziło do zmniejszenia objętości i ciężaru glajta. Zastosowanie 7 różnych średnic lin zapewnia nam idealne wytrymowanie glajta i solidne wykończenie.

Everest to eleganckie skrzydło z bardzo dobrymi wynikami, które pozostaną niezmienione po wielu godzinach latania. Everest dostępny jest w następujących rozmiarach 16 (2,16 kg), 19 (2,37 kg), 21(2,58 kg) i 23 (2,75 kg) obejmujących szeroki zakres masy ciała od 50 do 110 kg.

Więcej:

Dane technicze 
Ulotka